Osuszanie

 wilgoć w murach

Różne przyczyny zawilgocenia budynku:

  1. brak izolacji poziomej lub pionowej
  2. pochylenie terenu na budynek
  3. powódź
  4. nieszczelne rynny lub rury spustowe
  5. wysokie zasolenie ścian
  6. zamulenie drenażu
  7. duże, nieczynne przewody kominowe
  8. przerwana izolacja
  9. pęknięta rura spustowa pod ziemią
  10. zbyt cienkie ściany (przemarzanie)
  11. kondensacja pary wodnej na rurach
  12. zła eksploatacja pomieszczeń
  13. słaba wentylacja pomieszczeń
  14. przeciek z instalacji wod-kan.
  15. wysoki poziom wód gruntowych
  16. błędny dobór materiałów
  17. błędny dobór technologii
  18. niefachowe wykonawstwo
  19. przemakanie ścian - złe farby i tynki

Bardzo rzadko zdarza się, aby zawilgocenie budynku powstało tylko z jednej przyczyny. Najczęściej przyczyn jest kilka i to niezależnych od siebie.
Aby skutecznie przeprowadzić remont wilgotnego budynku konieczne jest w pierwszej kolejności dokładne określenie przyczyn zawilgocenia, następnie usunięcie tych przyczyn, a dopiero potem przystąpienie do prac budowlanych i renowacyjnych.
Bardzo rzadko udaje się "zakryć" wilgoć, ponieważ przy krystalizacji soli mineralnych występują siły podobne jak przy zamarzaniu wody: tynk odpada, płytki pękają, woda w murze jest wypychana wyżej, a grzyby i pleśnie rozwijają się dalej. Wszelkie próby zamalowania plam wilgoci kończą się fiaskiem, gdyż sól dostarczona do muru razem z podciąganą kapilarnie wodą absorbuje wilgoć z powietrza, co powoduje powiększenie się efektu zawilgacania ścian.

Najczęściej występującą przyczyną zawilgocenia budynków jest brak izolacji poziomej lub pionowej, bądź jej uszkodzenie lub złe wykonanie na etapie budowy. Taki stan rzeczy powoduję, że mury zaczynają nasiąkać wilgocią.
Ilość wody absorbowanej przez mury uzależniona jest od porowatości materiału budowlanego oraz od stopnia wilgotności podłoża. Górna granica zawilgocenia murów może być różna i uzależniona jest od zagęszczenia kanałów kapilarnych w materiale budowlanym oraz od możliwości odparowywania wody. Im szczelniejszy tynk pokrywający mur, tym większa wysokość nasiąkania murów, ponieważ utrudnione jest odparowywanie wody. Orientacyjna wysokość podciągania wody z gruntu wynosi najczęściej około 1,5 metra nad poziom gruntu, maksymalnie do 5-6 metrów, choć zdarza się również tzw. „efekt róży”, w którym to wilgoć może dochodzić do wysokości kilku kondygnacji budynku.

Przy zastosowaniu odpowiednich metod osuszania z każdą wilgocią możemy sobie poradzić.
Umów się na badania wilgoci z naszym technikiem i razem poradźmy sobie z mokrymi murami.

 

Kontakt

Adres

Centrum Instalacji Sanitarnych
i Elektrycznych SKORPION
Ciermięcice 39/2, 48-100 Głubczyce

E-mail

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon

kom. 604 312 725
kom. 516 545 747

tel./fax.: 77 485 27 38

Szybki kontakt